You are currently viewing Zagłosuj na Miejskie Punkty Elektroodpadów w SBO 2022!

Zagłosuj na Miejskie Punkty Elektroodpadów w SBO 2022!

Wśród propozycji projektów, które zostaną zrealizowane w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2022 znalazło się 6 projektów złożonych przez członków Stowarzyszenia Wywrotka. Są to projekty lokalne, które dotyczą instalacji Miejskich Punków Elektroodpadów w Centrum Szczecina oraz na Osiedlach Zawadzkiego, Gumieńce, Słoneczne, Warszewo i Turzyn. Każdy mieszkaniec Szczecina będzie mógł w głosowaniu  wyrazić chęć instalacji tego typu urządzeń w swojej okolicy.

Czym są Miejskie Punkty Elektroodpadów?

To specjalne i bardzo funkcjonalne, a przy tym estetyczne pojemniki do wyrzucania najpopularniejszych drobnych odpadów problemowych i elektroodpadów jak baterie, żarówki, niewielka elektronika, zużyte tonery od drukarek czy płyty CD. Odpady te w normalnych warunkach za każdym razem powinny być zawożone do ekoportu, lecz z uwagi na sporą odległość od ekoportów, niewielkie rozmiary, często lądują w zwykłych koszach na śmieci. Dzieje się tak zarówno z wygody, jak również panującego, mylnego przekonania, że z racji niewielkich rozmiarów odpady te nie stanowią dużego zagrożenia dla środowiska. Celem instalacji MPE jest więc zachęcenie mieszkańców do właściwego i bezpiecznego dla środowiska utylizowania najczęściej wyrzucanych odpadów problemowych.

Ponad 300 tego typu urządzeń funkcjonują już od lat w prawie 100 miastach w Polsce, gdzie świetnie się sprawdzają. Najbliżej Szczecina MPE można spotkań chociażby w Policach, gdzie funkcjonują cztery takie urządzenia. Występują także w Kołobrzegu, gdzie na terenie miasta jest ich aż czternaście.

Duża funkcjonalność

Miejskie Punkty Elektroodpadów posiadać będą trzy podstawowe funkcje:

  1. Funkcja informacyjna – sygnalizuje problem elektroodpadów, potrzeby ich osobnej segregacji.
  2. Funkcja gromadzenia posortowanych elektroodpadów – 7 tub o pojemności 33 litry każda są pojemnikami, do których można wrzucać takie odpady jak: żarówki, baterie, telefony, ładowarki, płyty CD, tonery.
  3. Funkcja edukacyjna – 2 powierzchnie umożliwiające umieszczenie dużych plakatów, które wykorzystywane będą wyłącznie w celu prowadzenia pro-edukacyjnych kampanii społecznych dotyczących segregacji odpadów lub inicjatyw ekologicznych odbywających się na terenie miasta.

Kiedy i jak głosować

Terminy

Głosowanie odbywać się będzie od 23.11.2021 r. od godz. 9:00 do 7.12.2021 r. do godz. 9:00.

Kto może głosować

Głosować może każdy mieszkaniec Szczecina bez względu na miejsce zameldowania i wiek. Zachęcamy więc rodziców, aby oddawali głosy nie tylko za siebie, ale też w imieniu swoich małych dzieci, co jest dozwolone. W końcu chronimy środowisko głównie dla przyszłych pokoleń.

Jak głosować

Swoje głosy będzie można oddać na stronie sbo.szczecin.eu lub na papierowym formularzu.

Formularz papierowy będzie można wrzucić do urny w Urzędzie Miasta lub przesłać pocztą na adres: Plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin.

Każdy głosujący może oddać 5 głosów na wybrane projekty:

  • 2 głosy na projekty ogólnomiejskie,
  • 3 głosy na projekty lokalne czyli te, gdzie znajdują się projekty związane z MPE.

Na jeden projekt można oddać maksymalnie dwa głosy. Głosowanie na projekty nie jest poddane rejonizacji, to oznacza że mieszkańcy mogą oddać głos lub głosy na projekty z dowolnego obszaru lokalnego.

Na jakie projekty głosować

Zgłoszonych przez nas projektów związanymi z instalacją Miejskich Punktów Elektroodpadów, które zakwalifikowały się do głosowania jest sześć w różnych obszarach lokalnych:

Klikając na poszczególny projekt można zapoznać się z jego szczegółami oraz konkretnymi lokalizacjami.

Pomóż nam osiągnąć cel

Podoba Ci się pomysł postawienia w Szczecinie Miejskich Punktów Elektroodpadów? Świetnie. Poza samym oddaniem głosów, możesz zrobić dużo więcej! Zachęcaj do głosowania znajomych, udostępniaj w mediach społecznościowych i grupach dyskusyjnych ten artykuł lub wydarzenie na Facebooku. To nie kosztuje wiele czasu, ale wiele potrafi zdziałać!

To już kolejna inicjatywya Stowarzyszenia Wywrotka zgłoszona do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Przypominamy, że w poprzedniej edycji stowarzyszenie złożyło projekt lokalny budowy „hotelu” dla jaskółek, czyli wieży ze sztucznymi gniazdami, które mają pomóc powrócić tym ptakom na osiedle Zawadzkiego, gdzie niegdyś ich populacja tych pożytecznych ptaków była bardzo liczna, a obecnie gatunek ten już nie występuje na osiedlu. Projekt zyskał wówczas akceptacje w postaci głosów mieszkańców i trafi do realizacji.