You are currently viewing „Wywrotowy” projekt zgłoszony do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego

„Wywrotowy” projekt zgłoszony do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego

Na listę projektów do głosowania w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim trafił projekt „Hotel” dla jaskółek czyli naturalna forma walki z komarami i innymi niechcianymi owadami zgłoszony przez Przedstawiciela naszego Stowarzyszenia, Krzysztofa Sowę. Jest to inicjatywa mająca na celu poprawę miejskiego ekosystemu, w tym konkretnym przypadku nam najbliższego, zlokalizowanego w miejscu siedziby Stowarzyszenia.

Celem projektu jest odbudowa populacji jaskółki oknówki poprzez postawienie wolnostojącego jaskólnika z 42 sztucznymi gniazdami dla jaskółek oknówek. Instalacja ta ma pomóc w odbudowie populacji tego gatunku na osiedlu, a co za tym idzie w sposób naturalny likwidować nielubiane przez ludzi komary, muszki, mszyce i inne owady, którymi jaskółki się żywią.

Projekt zakłada ustawienie na terenie planowanego obecnie parku w miejscu tzw. „Psiego Pola”, słupa na szczycie którego znajdować się będzie kopuła z 42 sztucznymi gniazdami. Całość konstrukcji mierzyć będzie ponad 8 metrów, na co składa się słup stalowy (7 m) oraz korpus (1 m 30 cm) z podwieszonymi gniazdami (42) oraz panelem fotowoltaicznym podłączonym do urządzenia czasowego, imitującego odgłosy jaskółek, tzw. wabik, którego celem jest wabienie jaskółek. Dużą zaletą tej instalacji będzie fakt, że wszelkie nieczystości pozostawiane przez jaskółki, spadać będą na trawnik, a nie zanieczyszczać ludzkie zabudowania.
Jaskólnik w warszawskiej dzielnicy Bielany
Podobne instalacje powstały i świetnie sprawdziły się już m.in. w Niemczech (m.in. we Freiburgu), a także na warszawskich Bielanach, gdzie podobny projekt również został zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego.

Niegdyś osiedle Zawadzkiego-Klonowica było wielką kolonią jaskółek oknówek, które chętnie gniazdowały na balkonach, oknach i otworach wentylacyjnych bloków. Niestety systematyczne ocieplanie budynków powodowało zakrywanie otworów, w których gniazdowały oraz niszczenie ich gniazd. Gniazda tych ptaków zakładane na balkonach były też niszczone przez ludzi z uwagi na pozostawiane nieczystości. Obecnie aby zniechęcić jaskółki do zakładania gniazd montowane są też wystające druty. To wszystko spowodowało, że liczne niegdyś kolonia jaskółek praktycznie wyginęła! Budowa wolnostojącego jaskólnika będzie swego rodzaju drobną rekompensatą człowieka za brak możliwości gniazdowania się tych ptaków na balkonach i oknach, jak miało to miejsce kiedyś.

Jaskółki to bardzo pożyteczne ptaki będące pod ochroną, które „zaprzyjaźniły” się z człowiekiem niejednokrotnie budując swoje gniazda na balkonach. Ich obecność wśród ludzi jest bardzo pożądana z uwagi na to, że jaskółki zjadają ogromne ilości komarów, muszek i mszyc, które uprzykrzają życie człowiekowi. Dorosły osobnik dziennie potrafi zjeść nawet 6000 komarów!

Szczegóły projektu

JAK I GDZIE GŁOSOWAĆ

Głosowanie rozpocznie się 7.12.2020 o godz. 9:00 i potrwa do 21.12.2020 do godz. 9:00. W głosowaniu może wziąć udział każdy mieszkaniec Szczecina niezależnie od wieku i miejsca zameldowania.
Głosowanie do SBO odbywa się na stronie https://sbownioski.szczecin.eu/voting/welcome lub za pomocą papierowych formularzy.
Każdy głosujący może oddać 5 głosów na wybrane projekty:
2 głosy na projekty ogólnomiejskie,
3 głosy na projekty lokalne.

Aby oddać głos (najlepiej dwa) na nasz projekt, należy zagłosować na projekt lokalny nr 1 na Osiedlu Zawadzkiego-Klonowica.

Liczymy na wsparcie mieszkańców i dziękujemy za każdy głos.