Od samego początku istnienia, misją Stowarzyszenia Wywrotka było robienie rzeczy oryginalnych i nietypowych, które „wywrócą” dotychczasowy punkt widzenia na dany temat. W naszych działaniach podejmujemy ważny temat dbania o środowisko, łącząc to z różnymi aktywnościami sportowymi. Pokazujemy, że nawet zbieranie śmieci, poza wymiernym efektem dla środowiska naturalnego, może dawać ludziom wiele radości. Tego cały czas się trzymamy i to owocuje docenianiem naszych działań przez ludzi, naszych partnerów oraz samorządy.
9. grudnia 2022 r. podczas uroczystej gali odbywającej się w Kołobrzegu w ramach Zachodniopomorskiego Forum NGO, zostały wręczone nagrody Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Zachodniopomorski Lider NGO”.
Miło jest nam poinformować, że pierwszą nagrodę w kategorii głównej konkursu – Za najlepszą inicjatywę zrealizowaną w roku 2021 zdobyło właśnie Stowarzyszenie Wywrotka! Komisja konkursowa doceniła „Trashmageddon – ekstremalne zawody w sprzątaniu lasu” czyli nasze unikalne połączenie niełatwych zawodów sportowych ze sprzątaniem lasu, które odbyły się w 2021 r. w Puszczy Bukowej.
Piękną statuetkę, dyplom oraz nagrodę finansową w wysokości 3000 zł z rąk Anny Bańkowskiej – Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego w imieniu stowarzyszenia odebrał jego przedstawiciel, Krzysztof Sowa. Jest to już druga nagroda Zachodniopomorskiego Lidera NGO dla naszego stowarzyszenia. Poprzednią w 2020 r. stowarzyszenie otrzymało za Kajakowy Eko Patrol.
W tej samej kategorii komisja konkursowa przyznała także wyróżnienie Koszalińskiemu Stowarzyszeniu Aktywności Lokalnej Era Kobiet za inicjatywę „Koszalińskie Centrum Praw Kobiet” oraz Stowarzyszeniu Sport Rekreacja i Wolontariat „SFX” za „Nocną Ściemę 2021 – 10 lat ściemniania”. Na wyróżnienie zapracowało też Stowarzyszenie VivaMY. Komisja konkursowa doceniła inicjatywę Aktywni Razem i Eko.
W II kategorii – dla organizacji powstałych w latach 2020-2021, tytuł „Zachodniopomorskiego Lidera NGO” zdobyło Stowarzyszenie „Carpe diem”. To nagroda za inicjatywę „Weekend otwartych ogrodów” W ramach projektu miłośnicy ogrodów mogli 29 i 30 maja 2021 r. zwiedzać prywatne ogrody udostępnione przez mieszkańców gminy Dobra. Udało się otworzyć 28 ogrodów w 7 miejscowościach. Działanie uzupełniono warsztatami ogrodniczymi, florystycznymi, rękodzielniczymi, ekologicznymi i kulinarnymi. W czasie realizacji projektu porad udzielali także ogrodnicy, floryści, architekci krajobrazu czy ekolodzy.
W kategorii „Organizacje, których budżet w 2021 roku nie przekroczył 25 tys. zł” zwyciężyło Postomińskie Stowarzyszenie „Razem lepiej”. To nagroda za inicjatywę „Myślę, czuję, decyduję, działam – oswajanie rzeczywistości senioralnej”. W ramach projektu seniorzy brali udział w zajęciach informatycznych, uczyli się obsługi telefonu komórkowego czy podstaw j. angielskiego. Była też organizowana też gimnastyka.
Na koniec przypomnijmy sobie jak wyglądała nagrodzona edycja Trashmageddonu: