You are currently viewing „Wywrotowe” działania na Szczycie Ekologicznym

„Wywrotowe” działania na Szczycie Ekologicznym

Na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Stowarzyszenie Wywrotka reprezentowane przez Krzysztofa Sowę, było jednym z prelegentów Szczytu Ekologicznego, który odbył się 3. października 2022 r. w Szczecinie.

Ideą szczytu było poznanie nie tylko ciekawych społeczników i przyrodników z naszego regionu, ale także zwykłych mieszkańców popularyzujących dobre praktyki i inicjatywy ekologiczno-społeczne.

Krzysztof Sowa w swojej prezentacji opowiedział i pokazał m.in. na czym polegają „wywrotowe” działania stowarzyszenia pokazując, że do działań ekologicznych warto podejść w sposób kreatywny i łączyć je z innymi aktywnościami. W prezentacji było sporo nawiązań do Odry, nie tylko w kontekście prowadzonych akcji jak Kajakowy Eko Patrol czy Akcja Czysta Odra, czyli działań związanych ze sprzątaniem rzeki, ale też nie zabrakło odniesienia do niedawnej katastrofy ekologicznej na Odrze, która spowodowała śmierć setek ton ryb i wielu innych istnień. Największe wrażenie na licznie zgromadzonych w szczecińskim hotelu Marriott uczestników wywarł jednak Trashmageddon i zakończona nieco ponad tydzień wcześniej trzecia edycja tego wydarzenia. Prawie 5 ton zebranych odpadów i ludzie noszący po lesie opony na drągu niczym sztangę budziły nieskrywany podziw, co dało się też odczuć w wielu kuluarowych rozmowach.

Poza Stowarzyszeniem Wywrotka prelegentami szczytu byli także:

• Fundacja Perspektywa – Las różnorodności, las Miyawaki
  • Agnieszka Sztandera „Ciotka Paprotka” – spacery leśne dla dzieci
  • Fundacja „Droga Wolna” – wolny sad społeczny
  • Koło Gospodyń Wiejskich „Mierzynianki”- kawiarenka naprawcza zero waste
  • Stowarzyszenie Wiesz jak – Henryka Michalczyk
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Trzebieszewie
  • Jadłodzielnia Szczecin – food sharing, ratujemy nie marnujemy
  • Fundacja WWF Polska – Błękitny Patrol
  • Piotr Piznal, Piotr Fisher Rosiński – Życie w dolinie Odry

Zapraszamy do obejrzenia filmu podsumowującego Szczyt Ekologiczny: