Od wielu lat w Polsce bardzo popularne są biegi przeszkodowe, na których uczestnicy utaplani w błocie, przerzucają opony i pokonują inne przeszkody, które stoją na drodze do mety, świetnie się przy tym bawiąc. A co gdyby połączyć to z czymś pożytecznym na przyrody? My to właśnie zrobiliśmy!

Tak powstał Trashmageddon!

Nie jest to kolejna akcja sprzątania lasu jakich wiele. Są to bowiem pierwsze na świecie, ekstremalne zawody w sprzątaniu lasu, które Stowarzyszenie Wywrotka organizuje od 2020 r. w ostatnią sobotę września. Przeszkody konstrukcyjne zastąpione są trudnym terenem leśnym pełnym górek, wąwozów i strumieni, z których trzeba wydobyć często niewiarygodne ilości śmieci, gromadzone tam latami. Na to wszystko zawodnicy mają 3 godziny. Wszystkie dostarczone przez nich na metę, często w wymyślny sposób śmieci, są każdorazowo ważone, a o zwycięstwie decyduje największa liczba kilogramów zebranych odpadów. W połączeniu z niesamowitym klimatem wydarzenia, sportową rywalizacją i nagrodami dla najlepszych, daje to niesamowite efekty w postaci oczyszczenia lasu z wielu ton śmieci.

Choć nagradzamy trójkę najlepszych kobiet i mężczyzn, to zwycięzcą jest każdy zawodnik Trashmageddonu, bo każdy ma istotny wkład o oczyszczenie lasu. Każdy z uczestników zostawia w lesie siódme poty, ale na koniec, choć potwornie zmęczony, pęka z dumy widząc ogromną górę zebranych śmieci. Z tego też względu każdego nagradzamy wyjątkowym, pamiątkowym medalem.

Od pierwszej edycji Trashmageddon zaskarbił sobie stale rosnące grono wielbicieli. Samo wydarzenie, choć do tej pory odbywało się jedynie na Pomorzu Zachodnim, ma ogromny potencjał do ekspansji na inne regiony Polski, w których jest w stanie osiągnąć podobny, a może nawet większy sukces. Do tego właśnie dążymy poszukując lokalnych Partnerów, którzy byliby w stanie pomóc w organizacji przedsięwzięcia na swoim terenie.

Za organizację Trashmageddonu, Stowarzyszenie Wywrotka otrzymało nagrodę główną Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego„Zachodniopomorski Lider NGO 2022” za najlepszą inicjatywę na Pomorzu Zachodnim oraz dwukrotnie wyróżnienie od Prezydenta Szczecina w konkursie „Pozarządowy Szczecin”

To najlepszy dowód na to jak wyjątkowe jest to wydarzenie.

Zobacz film z Trashmageddonu: