You are currently viewing Stowarzyszenie Wywrotka finalistą ogólnopolskiego konkursu DNA – bo pomaganie mamy w genach!

Stowarzyszenie Wywrotka finalistą ogólnopolskiego konkursu DNA – bo pomaganie mamy w genach!

Z wielką radością pragniemy ogłosić, że Stowarzyszenie Wywrotka, za organizację Trashmageddonu, zostało finalistą ogólnopolskiego konkursu „DNA – bo pomaganie mamy w genach” w kategorii działań ekologicznych realizowanych przez organizacje pozarządowe (NGO).

Wszystko miało miejsce 4. grudnia 2023 r. podczas Kongresu ESG – Polska Moc Biznesu odbywającym się na Stadionie Narodowym w Warszawie, którego finałem była uroczysta gala konkursu „DNA – bo pomaganie mamy w genach”. Celem tego konkursu było wyróżnienie najcenniejsze działania firm i organizacji pozarządowych w trzech kategoriach działań ekologicznych, pomocy społecznej oraz uczciwego zarządzania. Spośród ponad 50 zgłoszeń jury konkursu w każdej kategorii wybrało po trzy organizacje i firmy, które ich zdaniem, były najbardziej wartościowe w danej kategorii. O wyborze zwycięzcy decydowali w dalszej kolejności internauci.

Wywrotka o krok od sprawienia sensacji!

W kategorii działań ekologicznych prowadzonych przez NGO w finale, poza Stowarzyszeniem Wywrotka, znalazły się także Fundacja ABCXXI, realizująca znany od wielu lat projekt „Cała Polska czyta dzieciom” z Eduprogramem „Ocalimy Świat” będącym inicjatywą edukacyjną, łączącą poszerzanie wiedzy ekologicznej uczniów z kształtowaniem ich postaw i charakteru oraz podnoszeniem umiejętności społecznych i kompetencji cyfrowych. Ostatnim finalistą była Fundacja Pro NGO realizująca program wsparcia między biznesem a trzecim sektorem.

Zwycięzcą w kategorii została Fundacja ABCXXI z wynikiem 45,7% głosów. Tuż za nią uplasowało się właśnie Stowarzyszenie Wywrotka z wynikiem 43,7%, będąc zaledwie o krok od sprawienia sensacji! Miejsce trzecie uzyskała Fundacja Pro NGO z wynikiem 10,6%. Jak widać nawet w takich konkursach niewielkie stowarzyszenie z Pomorza Zachodniego, dzięki swoim unikatowym pomysłom, jest w stanie rywalizować z dużymi, ogólnopolskimi organizacjami. Dla naszego stowarzyszenia jest to ogromne wyróżnienie i równie wielka mobilizacja do kolejnych działań na przyszłość. Cieszy nas to, że mogliśmy dzięki temu też zaistnieć w świadomości przedstawicieli biznesu, dla którego możemy być wiarygodnym Partnerem w realizacji założeń CSR i ESG.

Zwycięzcy pozostałych kategorii

W kategorii DZIAŁANIA EKOLOGICZNE realizowane przez firmy nagrody otrzymały:
 

Laureat:

 • McDonald’s Polska – który w Polsce stawia na obieg zamknięty w restauracjach, oraz dba o zaangażowanie w proces konsumentów m.in. poprzez kampanię „Jutro zależy od nas”
Pozostali finaliści:
 • VELUX Polska Sp. z o.o. – który od 2023 jest w 100% zasilany energią ze źródeł odnawialnych.
 • Europejski Fundusz Leasingowy S.A. – odpowiedzialny m.in za projekt Akcja Czysta Wisła.
W kategorii POMOC SPOŁECZNA realizowana przez  NGO nagrodzone zostały:
 
Laureat:
 • Fundacja Ewy Błaszczyk „AKOGO?” – za zainicjowanie i wypracowanie wspólnie z Ministerstwem Zdrowia programu leczenia dzieci w śpiączce w fazie B, który jest wdrożony do systemu publicznej opieki zdrowotnej.
Pozostali finaliści:
 • Fundacja ING Dzieciom – projekt Moje środowisko to program realizowany w formie projektów ekologicznych na rzecz lokalnych społeczności. Każdy pracownik grupy kapitałowej ING Polska ma możliwość zgłoszenia swojego pomysłu, a następnie otrzymania grantu na jego realizację oraz wsparcie wolontariuszy ING.
 • Fundacja Ogólnopolskie Porozumienie Ochotniczych Straży Pożarnych OPOSP – bezpieczna jazda wozami pożarniczymi w trudnym terenie i przygotowanie strażaków-ratowników do radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych podczas dojazdu do miejsca prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Do tej pory przeszkolono ponad 1000 ratowników.
 

W kategorii POMOC SPOŁECZNA realizowana przez firmy nagrodzone zostały:

Laureat:

 • WIŚNIOWSKI Sp. z o.o. S.K.– za organizację eventów promujących nowe technologie, łączących pokolenia, edukujących młodych ludzi a także wspierających ich kreatywność i innowacyjność. RoboChallenge – wydarzenie edukacyjne, które łączą technologię z tradycją.
Pozostali finaliści:
 • Provident Polska S.A. – i projekt Tak! Pomagam. Program wolontariatu pracowniczego i ponad 730 pomysłów zrealizowanych na terenie całego kraju.
 • Polenergia S.A. – Graj z nami w zielone! To projekt edukacyjny, ekologiczny dla szkół, który powstał we współpracy Polenergii, Fundacji Kulczyk Foundation oraz UNEP/GRID-Warszawa.

W kategorii UCZCIWE ZARZĄDZANIE realizowane przez NGO nagrodzone zostały:

Laureat:

 • Fundacja Integralia – Sprawny staż to ogólnopolski program płatnych staży dedykowany studentom i absolwentom z niepełnosprawnościami. Program realizowany jest we współpracy z firmami posiadającymi status dużego przedsiębiorstwa i wdrażającymi strategię zrównoważonego rozwoju. 

Pozostali finaliści:

 • Międzynarodowa Fundacja Reaxum – Aktywizacja osób z niepełnosprawnościami na rynku zawodowym poprzez różne programy, kursy i szkolenia dostosowane do ich potrzeb i wymogów rynku.
 • Centrum Praw Kobiet – Fundacja Centrum Praw Kobiet to organizacja, której misją jest przeciwdziałanie wszelkim formom przemocy i dyskryminacji kobiet w życiu prywatnym, publicznym i zawodowym.

W kategorii UCZCIWE ZARZĄDZANIE zostały nagrodzone firmy:

Laureat:

 • STU ERGO Hestia SA – Mamy Taty Czas. Akcja mająca na celu promocję łączenia roli rodzica i pracownika oraz włączania ojców w wychowanie dzieci.

Pozostali finaliści:

 • Bank Ochrony Środowiska S.A. – Akcja Banku Ochrony Środowiska: „Porozmawiaj z ankieterem BOŚ i pomóż zwierzętom” – wsparcie 9 organizacji zajmujących się prawami zwierząt.
 • Kuehne + Nagel Sp. z o.o. – Od 2021 r. każdy manager zarządzający pracownikami posiada w systemie ocen rocznych cel dot. Etycznego Przywództwa (Ethical Leadership) mierzący skuteczność etycznego przywództwa i zdolności do kaskadowania oczekiwanych w Kuehne+Nagel zasad etycznych. 
Nagrodę specjalną konkursu otrzymała kampania „Kobiety na wybory”.

Wszystkim finalistom serdecznie gratulujemy!