Quest to pochodząca z USA, coraz bardziej popularna gra terenowa polegającej na odkrywaniu dziedzictwa miejsca i tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. W wielu elementach gra ta przypomina podchody i harcerskie gry patrolowe oraz gry miejskie. Od gier miejskich questy odróżnia bezobsługowość, a od podchodów dodatkowo też to, iż są one ściśle związane z konkretnymi miejscami i mają funkcje edukacyjne.

W 2019 r. Stowarzyszenie Wywrotka stworzyło swojego pierwszego questa „Śladami Gryfitów”, który został poświęcony Książętom Pomorskim i miejscom w Szczecinie, które są z nimi związane. Autorką scenariusza jest Agnieszka Gładzik, pasjonatka historii Szczecina i Pomorza Zachodniego, pisarka, autorka m.in. powieści „Republika”, „Pomorzanie”, których akcja dzieje się w dawnym Szczecinie.

Aby wziąć udział w zabawie, potrzebna jest ulotka z treścią scenariusza, który poprowadzi uczestnika po miejscach związanych z rodem Gryfitów. W miejscach tych trzeba będzie odszukać rzeczy, które trzeba będzie wpisać w treści scenariusza, aby na samym końcu poznać miejsce ukrycia skarbu z pamiątkową pieczęcią do przybicia na ulotce oraz fantami na wymianę.

Ulotki z treścią questa dostępne są w szczecińskich punktach informacji turystycznej:

• na Placu Żołnierza
  • na Zamku Książąt Pomorskich

Ulotka w formie PDF dostępna jest do pobrania także ze strony www.questy.com.pl.

Finansowanie:

• 2019 – Mikrodotacje, Lokalne Przedsięwzięcia – Małe Inicjatywy Lokalne – edycja 3 (FIO)