Kajakowy Eko Patrol to sztandarowa, cykliczna akcja Stowarzyszenia Wywrotka, rozpoczęta w 2019 roku, kiedy to zakończyła się ogromnym sukcesem wyławiając z Odry i Rzeki Płonia łącznie niemal tonę śmieci. Wśród nich były m.in. lodówki, zderzaki samochodowe, opony, krzesła, drzwi, stylowe lampy z abażurami, walizki, ekspres do kawy oraz cała masa butelek i plastików.

Wydarzenie ma charakter otwarty, to znaczy każdy może wziąć w nim udział. Wystarczy mieć w sobie chęć by posprzątać niewielki skrawek naszej planety oraz nie bać się wody. Do tej pory w Kajakowym Eko Patrolu udział brały osoby w różnym wieku, od nastolatków po seniorów. Uczestnikami naszych wypraw byli też obcokrajowcy z Czech i Ukrainy. W każdym z tych przypadków wszyscy świetnie się rozumieli, bo towarzyszył im wspólny cel, jakim była chęć zadbania o czystość naszej przyrody.

Spektakularne rezultaty naszych akcji powodują spore zainteresowanie mediów zarówno lokalnych, jak również ogólnopolskich. Do tej pory o Kajakowym Eko Patrolu pojawiły się materiały m.in. w telewizji TVN, TVN24, TTV, TVP 1, TVP3 Szczecin, Programie Czwartym Polskiego Radia, Radiu Szczecin, Radiu RMF Maxxx, Radiu Plus, TOK FM, Radiu ESKA, Radiu WAWA, a także w serwisach internetowych Gazety Wyborczej, Kuriera Szczecińskiego, Głosu Szczecińskiego, Nasze Miasto Szczecin, Super Ekspressu, wSzczecinie.pl czy Hot-Point.pl. Medialny wymiar Kajakowego Eko Patrolu jest efektem zamierzonym, ponieważ w tej akcji nie chodzi tylko o sprzątanie akwenów przez uczestników, ale przede wszystkim o edukowanie innych i inspirowania do prowadzenia podobnych działań we własnym zakresie, niekoniecznie na wodzie. Śmieci są niestety wszędzie, ale do tej pory mało kto pokazywał ile ich jest w polskich rzekach.

Wszystkie powyższe czynniki sprawiły, że 2019 r. Kajakowy Eko Patrol bezkonkurencyjnie został uznany za najlepszą akcję społeczno-obywatelską w plebiscycie Pozarządowy Szczecin podczas IX Gali Obywatelskiej, w trakcie której Stowarzyszenie Wywrotka otrzymało pamiątkową statuetkę z rąk Prezydenta Szczecina Pana Piotra Krzystka.

Rok później, Kajakowy Eko Patrol również okazał się bezkonkurencyjny zdobywając tym razem Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz zaszczytny tytuł „Zachodniopomorskiego Lidera NGO 2020”.

Finansowanie:

• 2019 – Program InicjaTyWy (Carlsberg Polska)
  • 2020 – Program Bosman dla Regionu (Carlsberg Polska)
  • 2021 – ???