You are currently viewing Kajakowy Eko Patrol w międzynarodowym wydaniu

Kajakowy Eko Patrol w międzynarodowym wydaniu

13. czerwca 2021 r. odbyła się kolejna edycja Kajakowego Eko Patrolu, ale tym razem nie był to taki zwykły Eko Patrol. Była to bowiem specjalna, międzynarodowa edycja tego wydarzenia z udziałem młodzieży z Europejskiego Korpusu Solidarności z Bułgarii, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Niemiec, Włoch, Ukrainy, Francji, Portugalii i Słowenii, którzy stworzyli International Kayak Eco Patrol. Była to wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Polites, Grupy TOM oraz Stowarzyszenia Wywrotka. Tym razem celem wymagającym sprzątnięcia była szczecińska Wyspa Radolin znajdująca się na wysokości Golecina. To właśnie z tej wyspy w ciągu 3 godzin ponad 20 uczestników wydarzenia zebrało ponad 1400 kg śmieci, które na brzeg wyrzuciła tam woda.
– To było niesamowite, co zrobiliśmy. Jesteśmy zmęczeni, ale czujemy, że zrobiliśmy coś pożytecznego i naprawdę dobrego. I świetnie się przy tym bawiliśmy. – mówi Ombeline, wolontariuszka z Francji. Uczestnikami International Kayak Eco Patrol byli wolontariusze Europejskiego Korpusu Solidarności przy Stowarzyszeniu POLITES, członkowie Stowarzyszenia Wywrotka, pracownicy Grupy TOM.

-Ilość śmieci w wodzie jest przerażająca. Robimy kajakowe eko patrole, ale nie raz mam wrażenie, że do odbioru odpadów potrzebna by była barka – uśmiechając się mówi Krzysztof Sowa ze Stowarzyszenia Wywrotka, które organizuje masowe akcje ekologiczne  i dodaje – Jest dużo do zrobienia, jeśli ktoś chce realnie zadbać o przyrodę.
Zebranie 1400 kg śmieci oznacza pobicie ubiegłorocznego rekordu Kajakowego Eko Patrolu o 100 kg. To naprawdę niesamowity wyczyn, zwłaszcza, że większość uczestników nie miała do tej pory nawet do czynienia z kajakami, którymi dzielnie wszystkie te śmieci transportowali na brzeg. Kolejne Kajakowe Eko Patrole, tym razem z udziałem mieszkańców Szczecina już niebawem.