You are currently viewing Interpelacja do Prezydenta Szczecina z Wywrotką w tle

Interpelacja do Prezydenta Szczecina z Wywrotką w tle

W dniu 20.04.2021 r. dwóch szczecińskich radnych, Patryk Jaskólski oraz Przemysław Słowik (Koalicja Obywatelska) skierowali do Prezydenta Miasta Szczecin interpelację dotyczącą zanieczyszczeniu Odry na obszarze Gminy Miasto Szczecin i możliwości zakupu wodnych koszy na odpady, które na bieżąco wychwytują zanieczyszczenia pływające w wodzie. Zupełnie nieoczekiwanie, w treści interpelacji pojawiło się Stowarzyszenie Wywrotka i nasze Kajakowe Eko Patrole, których efekty w postaci kilku ton śmieci pokazują ogromną skalę problemu. Jest nam niezmiernie miło, że nasze działania coraz częściej są dostrzegane nie tylko przez społeczeństwo, ale także  różne szczeble administracji samorządowej. Taki jest też cel medialnego nagłaśniania naszych akcji, aby pokazać ogromną skalę problemu jaką stanowią śmieci w Odrze.

W interpelacji, poza zapytaniem o możliwość zakupu wodnych koszy na odpady, pojawiło się również pytanie do Prezydenta o skalę zanieczyszczeń Odry na terenie miasta. Ciekawi jesteśmy odpowiedzi, ale domyślamy się, że zarówno Pan Prezydent jak i miejscy urzędnicy mogą mieć problem z odpowiedzią na to pytanie, ponieważ tych wszystkich śmieci nie widać idąc bulwarem czy innym uregulowanym nabrzeżem. Wszystkie śmieci niesione przez wodę zatrzymują się bowiem w trzcinach i na brzegach wysp. Najlepiej dostrzec je zatem z kajaka lub małej łodzi, którymi można dostać się na wyspy.

Mało brakowało, a Prezydent Szczecina zobaczyłby cały ten śmieciowy koszmar na własne oczy i pomógł w jego uprzątnięciu. Przypomnimy, że Prezydent Piotr Krzystek otrzymał od nas zaproszenie do udziału w Kajakowym Eko Patrolu, które przyjął. Niestety pech sprawił, że z powodu kontuzji, której nabawił się w zeszłym roku, jego udział nie doszedł ostatecznie do skutku. Gdyby nie ten niefortunny zbieg okoliczności, z pewnością teraz niemiałby problemu z odpowiedzią na zadane w interpelacji pytanie radnych.

Nie czekając na odpowiedź Pana Prezydenta (jeśli w ogóle taka będzie), ujawniamy jak ten problem wygląda z naszej perspektywy. Zachęcamy także do zapoznania się z pełną treścią złożonej interpelacji dostępną poniżej.

Jak to jest z tymi śmieciami w Odrze?

Jak już wspomnieliśmy, największe ilości śmieci znajdują się na brzegach wysp, których na terenie Szczecina jest aż 29 z czego większość o naturalnej linii brzegowej. Jak tam trafiają? Jest kilka źródeł. Po pierwsze są to śmieci niesione z nurtem i w sposób naturalny wyrzucany na brzeg lub w głąb wyspy, ponieważ stan wody nawet w ciągu jednego dnia może się zwiększyć nawet o metr. Po drugie są to śmieci celowo zwożone na wyspy przez ludzi, gdzie tworzą dzikie wysypiska, którymi z uwagi na trudną dostępność, nikt się nie interesuje. Są to często duże, gabarytowe śmieci jak stare lodówki, telewizory, opony, styropiany, beczki i baniaki po różnych płynach itp. Śmieci te zalegają na tych wyspach często od kilkudziesięciu lat, co pokazuje jak daleko sięga skala zaniedbań w tej kwestii. Trzecią grupą śmieci są te pozostawiane na brzegu przez wędkarzy, biwakowiczów i innych okazjonalnych użytkowników. Najczęściej są to pudełka po przynęcie, opakowania po jedzeniu i alkoholu, grille, folie itp. Kolejną grupą odpadów znajdowanych na brzegu są te pochodzące z okolicznych zakładów przemysłowych. Tu liderem jest niestety Morska Stocznia Remontowa Gryfia, z której śmieci takie jak opony, rękawice, kaski, zapory wodne, liny i wiele innych zbieraliśmy na wyspach Radolin i Dębina leżących w pobliżu stoczniowego doku nr 5.

Jak bardzo zanieczyszczona jest Odra i okoliczne wyspy?

W 2020 r. podczas 5 akcji Kajakowego Eko Patrolu udało sią łącznie zebrać 4,5 tony śmieci. To bardzo dużo, w szczególności biorąc pod uwagę, że śmieci te były transportowane na kajakach lub przy pomocy niewielkiej łodzi Społecznej Straży Rybackiej. Niestety to tylko niewielki ułamek tego co jeszcze znajduje się na wyspach, na których w dalszym ciągu zalega co najmniej kilkadziesiąt ton śmieci, które zapełniłyby kilka barek.

Jak wyglądają takie wyspy pełne śmieci można zobaczyć na dwóch filmach z Kajakowych Eko Patroli: