You are currently viewing Eko Piknik „Europe without water? Eko przygoda z przyrodą nad wodą” w Stepnicy

Eko Piknik „Europe without water? Eko przygoda z przyrodą nad wodą” w Stepnicy

3. czerwca 2023 r. na przystani w Stepnicy odbędzie się organizowany przez Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego Eko Piknik pod hasłem „Europe without water? Eko przygoda z przyrodą nad wodą”. Towarzyszyć mu będzie debata, do której zaproszenie otrzymało także Stowarzyszenie Wywrotka, które reprezentować będzie Krzysztof Sowa.

Oto jak prezentuje się agenda spotkania:

• 10:00-10:40 Prelekcje wprowadzające do tematyki stolików:
    – Powitanie uczestników – Arkadiusz Mazepa – Dyrektor Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, Kierownik EUROPE DIRECT Szczecin
    – Czysta woda w Europejskim Zielonym Ładzie – Izabela Zygmunt, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
    – Zgłębić wiedzę o zanieczyszczeniach wody – prof. dr hab. inż. Robert Czerniawski, Uniwersytet Szczeciński
    – Marsz dla Odry – największa w Polsce akcja społeczna na rzecz rzeki – Robert Rient, Anna Karłowska, Plemię Odry
    – Inspirujące akcje ekologiczne – Krzysztof Sowa, Stowarzyszenie Wywrotka
  • 10:40-11:00 Plenarna debata jako wstęp do dyskusji przy stolikach, podsumowanie wystąpień oraz ewentualne pytania uczestników
  • 11:00-11:40 Warsztaty metodą world caffe przy stołach tematycznych: 6 ww. stołów, praca w mniejszych grupach, wymiana doświadczeń, analiza problemów i szukanie rozwiązań.
  • 11:40-12:30 Sesja plenarna: ochotnicy lub moderatorzy poszczególnych stolików przedstawiają rezultaty grup na forum. Debata, dyskusja. Podsumowanie.
  • 12:30 Zamknięcie części merytorycznej.

Debata odbędzie się w formie tematycznych stolików:

1. Bioróżnorodność i edukacja ekologiczna.
    Moderatorzy: Elżbieta Waliszewska-Lorent (Woliński Park Narodowy), dr Konrad Wrzecionkowski (Błękitny Patrol WWF)
  2. Działania UE – Europejski Zielony Ład.
    Moderator: Izabela Zygmunt (Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej)
  3. Czystość wody, czystość rzek.
    Moderatorzy: dr Robert Czerniawski (US), Katarzyna Czupryniak (WWF)
  4. Akcja sprzątania świata.
    Moderator: Krzysztof Sowa (Stowarzyszenie Wywrotka)
  5. Więcej zieleni!
    Moderatorzy: Agnieszka Tarouquela-Levitan (Fundacja Perspektywa), Marcin Chruśliński (Stowarzyszenie Oswajanie Miasta)
  6. Zwalczanie dezinformacji klimatycznej i środowiskowej.
    Moderator: Rafał Gwizd (Punkt Informacji UE we Wrocławiu)

Debata dedykowana jest młodzieży w wieku 15-30 lat i wymaga wcześniejszej rejestracji przez formularz rejestracyjny. Zgłoszenia przyjmowane są do 31. maja.

Dla uczestników debaty zapewniony będzie catering. Dla osób, które nie mają możliwości dojazdu do Stepnicy organizowany będzie dojazd autokarem ze Szczecina przez Goleniów. Decyduje kolejność zgłoszeń. Szczegóły znajdują się w formularzu rejestracyjnym.

Na tym nie koniec!

Po zakończeniu debaty, będzie można wziąć udziału w pełnym atrakcji pikniku, który potrwa do godz. 18:00. Będą tam dostępne będą punkty edukacyjne Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, EUROPE DIRECT Szczecin oraz naszych partnerów, m. in WWF, Woliński Park Narodowy, Fundacja Perspektywa, Celowy Związek Gmin RXXI oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy, który przygotuje eko warsztaty kreatywne. Punkty edukacyjne poświęcone będą różnym aspektom ekologicznym. W każdym z punków wystawcy zorganizują prezentacje, warsztaty, zadania do wykonania, dyskusje z ciekawymi gośćmi. Szczególna uwaga poświęcona zostanie ochronie i wykorzystaniu zasobów wody, znaczeniu wody w całej bioróżnorodności oraz prostym sposobom na ochronę środowiska. Nie zabraknie też naszego Wywrotkowego stoiska, na którym dowiecie się więcej o naszych działaniach, jak do nas dołączyć i rozwijać się robiąc kreatywne i pożyteczne działania.

Atrakcją pikniku będzie poza tym SHAKE BIKE – rower na którym można samodzielnie przygotować zdrowego shake’a.

Na pierwsze 300 osób czekają certyfikaty i nagrody, a dodatkowo jeden z uczestników będzie mieć szansę wygrać rower ufundowany przez Celowy Związek Gmin RXXI.