You are currently viewing Akcja Czysta Odra 2024 – posprzątajmy razem rzekę i jej okolice!

Akcja Czysta Odra 2024 – posprzątajmy razem rzekę i jej okolice!

Już po raz trzeci na przełomie kwietnia i maja odbędzie się wielkie sprzątanie Odry na całej jej długości, od źródła w Czechach, aż po ujście w Bałtyku. Tym razem wielkie sprzątanie tej drugiej co do wielkości polskiej rzeki odbędzie się w dniach od 26. kwietnie do 5. maja 2024 r. Każdy może mieć swój ogromny wpływ na czystość Odry w twojej okolicy organizując lokalną sprzątania Odry, jej brzegów lub dopływów. Jedyne co jest potrzebne to dobre chęci, pomysł i zaangażowanie.

Dzięki wsparciu Credit Agricole Bank Polska, organizatorzy lokalnych Akcji Czysta Odra będą mogli uzyskać zwrot kosztów organizacji wydarzenia do wysokości 500 zł. Dzięki temu nie trzeba się obawiać o koszty zakupu worków, rękawic, paliwa do łodzi, wynajmu sprzętu pływającego czy poczęstunku dla uczestników, które często są barierą do zorganizowania takiego wydarzenia.

Stowarzyszenie Wywrotka po raz trzeci zostało Regionalnym Koordynatorem Akcji Czysta Odra na odcinku od Słubic aż do Bałtyku.

Jakie wydarzenia można organizować?

Formę lokalnej Akcji Czysta Odra oraz zasady uczestnictwa w niej określa jej organizator. To on ustala kiedy zorganizuje swoją Akcje Czysta Odra, na jakim odcinku Odry, w jaki sposób będzie ona sprzątana oraz kogo do niej zaprosi. W ubiegłych latach organizatorzy lokalnych wydarzeń podchodzili do tematu bardzo szeroko organizując akcje sprzątania począwszy od sprzątania brzegów, przez sprzątania samej rzeki na kajakach, motorówkach, jachtach czy deskach SUP, aż po wyławianie śmieci za pomocą magnesu neodymowego. Akcje podwodne wykonywane przez nurków również są mile widziane.

Do organizatora lokalnej Akcji Czysta Odra należy też decyzja kogo zaprosi do udziału w takim wydarzeniu. Mogą to być wydarzenia otwarte dla wszystkich chętnych lub zamknięte dla konkretnych grup osób np. członków stowarzyszenia, grupy studentów, pracowników firmy lub grupy harcerskiej. Organizator akcji sprzątania odpowiedzialny jest także za zapewnienie odbioru zebranych odpadów, ale bez obaw. To nic trudnego. W razie potrzeby chętnie udzielimy wsparcia w tym zakresie.

To co? Masz już pomysł na Akcje Czysta Odra w swojej okolicy? Jeśli tak, wypełnij poniższy formularz. Na zwrot kosztów będzie mogło liczyć pierwsze 25 lokalnych organizatorów na odcinku od Słubic do Świnoujścia.

Akcja Czysta Odra

W razie pytań, zachęcamy do kontaktu z Regionalnymi Koordynatorami:

Odcinek: Słubice-Świnoujście:

Stowarzyszenie Wywrotka
Krzysztof Sowa
akcjaczystaodra@stowarzyszeniewywrotka.pl

Odcinek: Nowa Sól – Słubice

Krośnieńskie Przedsiębiorstwo Wodociągowo – Komunalne
Wojciech Kliszewski
w.kliszewski@kpwk-krosnoodrzanskie.pl,
tel. 661 068 040.

Odcinek: Opole – Nowa Sól

Stowarzyszenie EKO-UNIA
Anna Adamczyk
akcjaczystaodra@gmail.com lub anna9adamczyk@gmail.com
tel. 511 032 036.

Odcinek: Chałupki – Opole

Stowarzyszenie Rzeki Dzielą-Odra Łączy
Ania Piróg-Nowak
stowarzyszenie.plywadla@gmail.com

Kontakt z Koordynatorem Akcji Czysta Odra w Polsce:

Dominik Dobrowolski:
dominik@cycling-recycling.eu,
tel. 697 092 978.

Polub stronę Akcja Czysta Odra na Facebooku, oraz dołącz do wydarzenia by być na bieżąco ze wszystkimi działaniami.