You are currently viewing Akcja Czysta Odra 2024 – podsumowanie na Pomorzu Zachodnim

Akcja Czysta Odra 2024 – podsumowanie na Pomorzu Zachodnim

Dobiegła właśnie końca tegoroczna, trzecia odsłona Akcji Czysta Odra, czyli największej akcji sprzątania Odry odbywającej się na całej jej długości, od źródła, aż po ujście w Bałtyku i wszelkie dopływy. W dniach od 26 kwietnia do 05 maja na Pomorzu Zachodnim odbyło się 25 wydarzeń na terenie Szczecina, Polic, Gryfina, Siadła Dolnego, Żabnicy, Ognicy, Widuchowej, Ińska, Delty Świny oraz samego Świnoujścia, w których udział wzięła ponad setka uczestników. To znacznie więcej, niż w latach ubiegłych, co pokazuje, że coraz więcej osób dostrzega problem zaśmiecania Odry i stara się przynajmniej w ten symboliczny sposób temu przeciwdziałać.

Wśród lokalnych Akcji Czysta Odra odbyło się sprzątanie brzegów lub samej rzeki oraz znajdującej się na niej wysp za pomocą kajaków, desek SUP, żaglówek, jachtów, a nawet magnesów neodymowych, za pomocą których udało się wyłowić m.in. dwa rowery, ogromny fragment starej łodzi, laptop, fragment rewolweru oraz setki kapsli i innego złomu, który zostanie sprzedany w skupie, a uzyskane w ten sposób środki przekazane na rzecz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami oddział w Szczecinie. Na pozostałych wydarzeniach dominowały niezliczone ilości plastikowych i szklanych opakowań, opon, elementów karoserii, styropianów oraz sprzętu domowego.

W tym roku po raz pierwszy, poza lokalnymi społecznikami, w organizację lokalnych akcji sprzątania włączył się także Woliński Park Narodowy oraz Portowa Straż Pożarna ze Szczecina. To pokazuje jak wartościową inicjatywą jest Akcja Czysta Odra, której celem jest nie tylko samo sprzątanie rzeki, ale przede wszystkim uwrażliwianie lokalnych społeczności na problem zaśmiecania rzek, a także zmianę naszych codziennych postaw, minimalizację produkcji plastiku oraz innych opakowań, których dosłownie tony pływają w Odrze. Potwierdzają to także same akcje sprzątania, które kończyły się zazwyczaj  zapełnieniem całego kontenera zebranymi z Odry odpadami.

Stowarzyszenie Wywrotka już po raz trzeci było regionalnym koordynatorem Akcji Czysta Odra od Słubic do Świnoujścia.